Bł. Felicyta Paulina Borowik (1905-1943)

- siostra mojego dziadka Piotra Borowika (1902 - 1985)

 

Należała do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu, była nazaretanką. Zginęła razem z dziesięcioma innymi nazaretankami w obronie wiary z rąk hitlerowców.

Paulina Borowik (bł. Felicyta) urodziła się 30 sierpnia 1905 r. w Rudnie w województwie lubelskim. Dziewięć dni po urodzeniu zmarła jej matka. Pauliną i jej dwoma braćmi zaopiekowała się rodzina.

Wyróżniała się życiem religijnym, należała do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu i kółka różańcowego. Do zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (nazaretanek) została przyjęta w Krakowie, 4 marca 1932 r., w wieku 27 lat. Otrzymała imię zakonne Felicyta. Nowicjat odbyła w Grodnie i tam 21 stycznia 1935 r. złożyła pierwsze śluby.

Skierowano ją do pracy w Nowogródku. Felicyta była cicha, pracowita, gorliwa w pełnieniu obowiązków. Nie doczekała dnia złożenia ślubów wieczystych.

Siostry Nazaretanki przybyły do Nowogródka w 1929 r. na zaproszenie bp. Zygmunta Łozińskiego, obecnie sługi Bożego, by objąć opiekę nad miejscową Białą Farą, kościołem Przemienienia Pańskiego. Do ich obowiązków należało także nauczanie i wychowanie w duchu katolickim miejscowych dzieci. Siostry przeżyły najpierw terror i deportacje dokonywane przez Rosjan. Terror okupacyjny, po zajęciu tych ziem przez Niemców, rozpoczął się w 1942 r. eksterminacją Żydów, po czym nastąpiła fala aresztowań ludności polskiej. 18 lipca 1943 r. aresztowano 120 osób z zamiarem rozstrzelania uwięzionych. Wówczas Siostry Nazaretanki wspólnie podjęły decyzję ofiarowania swego życia za uwięzionych członków rodzin oraz za kapelana i rektora fary, ks. Aleksandra Zienkiewicza. Informację tę przekazała kapelanowi pełniąca wówczas obowiązki przełożonej s. Stella, wypowiadając w imieniu wszystkich sióstr słowa: „Mój Boże, jeśli potrzebna jest ofiara z życia, niech raczej nas rozstrzelają, aniżeli tych, którzy mają rodziny, modlimy się nawet o to”. Bóg przyjął ich ofiarę… Zarówno uwięzieni ojcowie rodzin, jak i kapłan ocaleli. To oni właśnie stali się głosicielami wiary w skuteczność pośrednictwa sióstr u Boga. Błogosławione s. Maria Stella i 10 towarzyszek ofiarą z życia heroicznie wypełniły nazaretański charyzmat szerzenia Królestwa Bożej miłości i służby rodzinie…

31 lipca 1943 r. razem z dziesięcioma współsiostrami musiała zgłosić się na posterunku niemieckim w Nowogródku. Po godzinie rozmowy siostry wyprowadzono z budynku, kazano im wsiąść do ciężarowego auta i wywieziono je za miasto. W niedzielę o świcie, 1 sierpnia 1943 r. przewieziono je i rozstrzelano w niewielkim lesie za leśniczówką Batorówka, odległą o 5 km od Nowogródka. „Jak one szły… Trzeba było widzieć, jak te siostry szły”, powtarzał następnego dnia pijany niemiecki żołnierz, uczestniczący w egzekucji. Do dziś zachował się wstrząsający w kontekście jej dalszych losów wiersz-modlitwa jednej z męczennic, s. Imeldy: „Spraw Panie, by moja modlitwa była jak ciężki kamień sięgający dna boskiej głębi, a na powierzchni wód zataczała coraz szersze kręgi”. Siostry poniosły śmierć męczeńską.

 

Zostały beatyfikowane 5 marca 2000 r. przez Jana Pawła II w Rzymie.

 

W czasie Mszy świętej beatyfikacyjnej na placu św. Piotra, Jan Paweł II mówił o nich: „Dziękujemy wam, błogosławione męczennice z Nowogródka, za to świadectwo miłości, za przykład chrześcijańskiego bohaterstwa i zawierzenie mocy Ducha Świętego”. Papież dalej dodał, że „wybrał was Chrystus i przeznaczył na to, abyście przyniosły owoc waszego życia i aby owoc wasz trwał. Jesteście najcenniejszym dziedzictwem Zgromadzenia Nazaretanek. Jesteście dziedzictwem całego Kościoła Chrystusowego po wszystkie czasy, zwłaszcza na Białorusi”.

Liturgiczne wspomnienie męczennic z Nowogródka obchodzone jest 4 września.

Oprócz siostry Felicyty Borowik beatyfikowane zostały nazaretanki: s. Stella Adela Mardosewicz, s. Imelda Jadwiga Karolina Żak, s. Rajmunda Anna Kokołowicz, s. Daniela Eleonora Aniela Jóźwik, s. Kanuta Józefa Chrobot, s. Sergia Julia Rapiej, s. Gwidona Helena Cierpka, s. Heliodora Leokadia Matuszewska, s. Kanizja Eugenia Mackiewicz i s. Boromea Weronika Narmontowicz.

 

 

"Męczennice z Nowogródka" - opowieść o siostrach nazaretankach, rozstrzelanych przez Niemców 1 sierpnia 1943 r. Fragm. aud. poprzedzającej mszę beatyfikacyjną sióstr męczenniczek (05.03.2000)-> MP3 (źródło Polskie Radio )

 

Sylwetki 11 sióstr nazaretanek, męczenniczek za wiarę - przemowa ks. biskupa Aleksandra Kaszkiewicza z Grodna podczas mszy beatyfikacyjnej na Pl. św. Piotra w Rzymie (05.03.2000) -> MP3
(źródło Polskie Radio )

 

Poniżej nagranie zrealizowane w maju 2017 r. podczas pielgrzymki Sióst Nazaretanek do Błogosławionych Męczenniczek z Nowogródka

oraz

Prezentacja sylwetki Bł. Siostry Felicyty, przygotowana przez Siostrę Różę.